Būtina žinoti (patarimai gyventojams)
Kas yra naujasis koronavirusas (2019-NcOv)?
Yra 7 koronavirusų šeimai priklausantys virusai. Jie pavadinti taip todėl, nes yra panašūs į karūną, o žodis „korona“ lotynų kalboje būtent tai ir reiškia. Iš šių 7 koronavirusų pavojingiausi yra trys, pasaulyje sukėlę protrūkius.
Pirmąjį protrūkį prieš 18 metų lėmė SŪRS virusas – sunkus ūminis respiracinis sindromas. Antrąjį protrūkį prieš 8 metus sukėlė MERS virusas – jis kilo Artimuosiuose Rytuose. Trečiasis protrūkis 2020 m. sausio mėnesį prasidėjo Kinijoje, užsikrėtusiųjų skaičius viršija 43 tūkst., o nuo viruso jau mirė virš 1 tūkstančio žmonių.
Virusas, norėdamas išgyventi, privalo mutuoti. Mutacija gali vykti nuo 10 iki 40 metų. Šiandien sunku pasakyti, kas yra šaltinis, koks tai gyvūnas, bet galvojama, kad kaltininkas yra šikšnosparnis.
70 proc. naujo koronaviruso genomo sudėties panaši į SŪRS, tačiau 30 proc. vis dar lieka paslaptimi, todėl prognozuoti protrūkio baigtį sunku. Ir vis dėlto – net ir suvaldę koronavirusą nežinome, kokios virusų mutacijos mus dar pasieks ateityje. Virusai iki šios dienos yra išlikę vien todėl, kad sugebėjo evoliucionuoti ir prisitaikyti, surasti vis naują šeimininką.
Virusas plinta kontaktiniu, oro lašeliniu ir fekaliniu-oraliniu būdu. Linkę prasiskverbti į kvėpavimo epitelį ir virškinimo trakto epitelį, o taip pat į nervinės sistemos, širdies, akių ląsteles. Dažniausiai pasireiškia kaip rinofaringitas, bet būna ir virškinimo trakto sutrikimai. Bet pavojingiausias korona- viruso pasireiškimas – atipinė pneumonija arba „sunkus ūmus kvėpavimo takų sindromas“ (Severe Acute Respiratory Syndrome – SARS). Šios ligos mirtingumas virš 30%.
Būdai išvengti virusų:
- reguliariai plauti rankas šiltu vandeniu ir muilu,
- vengti liesti akis ir nosį,
- laikytis padorumo čiaudint ir kosint, t. y. neapčiaudėti ir neapkosėti kitų, čiaudėti į sulenktos rankos alkūnės linkį,
- judėti gryname ore – dauguma mikrobų nemėgsta deguonies,
- nesilankyti ten, kur nereikia,
- teisingai maitintis. Organizmui būtinai reikia turėti tam tikrų vitaminų, kad imuninė sistema gerai funkcionuotų. Reikia ir baltymų. Jeigu jūs nuolat valgote netinkamą maistą, griaunate imuninę sistemą, tai slopinate organizmo atsparumą.